خانه / ایرانشناسی / بوشهر شناسی – همه چیز درباره بوشهر

بوشهر شناسی – همه چیز درباره بوشهر

اطلاعات جامع در مورد شهر بوشهر

بوشهر شناسی – شهری بندری و مرکز استان بوشهر از استان‌های جنوب غربی ایران است.  نام بوشهر در کتاب‌ها و اسناد تاریخی، تحت نام‌های مختلفی نظیر «رام اردشیر»، «ابوشهر»، «بُخت اردشیر»، «لیان» و «ریشهر» به ثبت رسیده‌است.

 بوشهر شناسی – جمعیت

جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۲۲۳٬۵۰۴ نفر بوده‌است. بوشهر بندری شبه‌جزیره‌ای در بخش مرکزی شهرستان بوشهر است که از سمت شمال، غرب و جنوب به خلیج فارس محدود شده‌است، این بندر در ارتفاع ۱۸ متری از سطح دریا و در منطقهٔ ساحلی خلیج فارس واقع شده و آب‌وهوای نیمه بیابانی گرم دارد.

 بوشهر شناسی – تاریخ باستان

بنای بوشهر را به اردشیر ساسانی نسبت داده‌اند. در کارنامه اردشیر بابکان به وجود بندری به نام بُخت اردشیر اشاره شده که در کنار مدارک دیگر نشان دهنده اهمیت خلیج فارس برای شاهان آغازین ساسانی است. اهمیت این بندر چنان بود که بُخت اردشیر با جاده‌ای به کازرون و شیراز وصل می‌شد و از آن کالاهای صادراتی به مناطق دیگر حمل می‌شدند. ولی بوشهر کنونی که تاریخچه ۳۰۰ ساله دارد را «ابومهیری» پسر شیخ ناصرخان آل مذکور (ناخدا باشی کشتی‌های نادرشاه و بنیان‌گذار خاندان آل مذکور) در سال هزار و صد و پنجاه قمری (۱۱۱۴ش/ ۱۷۳۵م) پایه‌گذاری کرد، علت تأسیس این شهر به دلیل این بود که نادر شاه می‌خواست بندری در جنوب بسازد و همچنین نیروی دریایی را تأسیس کند.

 بوشهر شناسی – پیشینه مذهبی

این بندر چنان پر رونق شد که به عنوان رقیب بزرگی برای بندر بصره به حساب می‌آمد. این شکوفایی تجاری تا آنجا پیشرفت که «حاج محمد شفیع» اجازه چاپ و نشر اسکناس رایج بوشهر را به دست آورد و این امتیاز تا برقراری بانک شاهی، در بوشهر باقی بود. بندر بوشهر از اولین مراکزی بود که دارای صنعت چاپ سنگی شد و همچنین بعدها در صنعت یخ‌سازی و برق پیشرو بود، مردم این شهر از اولین مردمان ایران بودند که با نشریات و مجلات آشنا شدند از اولین نشریات بوشهر می‌توان به روزنامه‌های مظفری. خلیج ایران و ندای جنوب اشاره کرد، همچنین به دلیل رونق و موقعیت خاص اولین نمایندگی‌های شرکت‌های تجاری و کنسولگری دولت‌های خارجی از جمله بریتانیا، آلمان و روسیه و امپراطوری عثمانی در این شهر دایر شد ولی این رونق با توسعه راه‌آهن به خرمشهر منتقل شد

 بوشهر شناسی – تاریخ معاصر

منظرهٔ شهر آمیزه‌ای از رنگ‌های سفید، زرد و قهوه‌ای است. بافت شهر بوشهر از حدود هفتاد سال پیش یعنی پس از جنگ جهانی اول رونق خود را از دست داده و مصالح مورد نیاز آن که از آفریقا و هند تأمین می‌شده کم‌تر در دسترس بوده و ساکنین اصلی شهر شروع به ترک آن و مهاجرت به سایر نقاط کشور کرده‌اند. پس از جنگ دوم جهانی این مسئله شدت گرفته و پس از انقلاب اسلامی نیز با تخریب بیش از یک چهارم این بافت توسط ادارهٔ بندر سیر صعودی این مهاجرت و تخریب شدت چند برابر یافته و هم‌اکنون به صورت نیمه ویرانه‌ای درآمده‌است

 بوشهر شناسی – مشاهیر

مانا آقایی
محمود ابراهیم‌زاده
ابوتراب عاشوری
احمد حمیدیان
یوسف اخوت
فرزاد اناری
سلمان بحرانی
محمد بوشهری معین‌التجار
جواد بوشهری
محمد بیابانی
محمود پیراسته
جهانبخش کردی‌زاده
مهدی چاهکوتاه‌زاده
صادق چوبک
حمید کللی‌فرد
حمیده ماحوزی
سید جعفر حمیدی
همایون خرم
احمد دریابیگی
محسن دلواری
اسماعیل رائین
منیرو روانی‌پور
حسن زنگنه
مهدی سمسار
سید عبدالله بلادی بوشهری
شایان حامدی
محسن شریف
محمد شریفی (بازیکن فوتبال)
عبدالحسین شریفیان
میلاد شعبانلو
سعید شنبه‌زاده
شیخ حسن آل‌عصفور بوشهری
ایرج صغیری
مهدی طارمی
احسان عبدی‌پور
علی باباچاهی
غلامعلی صفایی بوشهری
غلامعلی میگلی‌نژاد
مهدی قائدی
مهدی کریمیان
مهرداد کریمیان
حسین ماهینی
دانیال ماهینی
محسن شریفیان
محمد شریفیان
محمدرضا نعمتی‌زاده
مدام دیری
معتقد اهرمی
سید حسین موسوی‌نژاد
حسین خان موقر
مهرداد کرم‌زاده
ناخدا عباس
عبدالنبی نمازی
ساعد نیک‌ذات
 
 

 
منبع: ویکی پدیا

درباره ی مدیر

مطلب پیشنهادی

بندر گناوه شناسی – همه چیز درباره بندر گناوه

   شناسی – جمعیت    شناسی – تاریخ باستان    شناسی – پیشینه مذهبی   …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *