خانه / ایرانشناسی / نیشابور شناسی – همه چیز درباره نیشابور

نیشابور شناسی – همه چیز درباره نیشابور

اطلاعات جامع در مورد شهر نیشابور

نیشابور شناسی – نیشابور شهری در استان خراسان رضوی، مرکز شهرستان نیشابور و دومین شهر بزرگ استان‌های خراسان پس از مشهد است. در دامنه‌های بلندی‌های بینالود در شمال‌شرق ایران جای گرفته، از مهم‌ترین مراکز تاریخی، گردشگری، صنعتی برای کشور و منطقه می‌باشد و همچو نمادی از تاریخ و فرهنگ ایران نامبرده می‌شود.

 نیشابور شناسی – جمعیت

در نیمهٔ اول سده هفتم میلادی، جمیعت نیشابور ۵ هزار نفر بوده.
در ۲۰۱۱، شهر نیشابور برپایهٔ سرشماری همگانی ۱۳۹۰، ۲۳۹٬۱۸۵ نفر؛
بخش مرکزی‌اش، ۳۱۹٬۵۷۶ نفر؛ همهٔ شهرستان، ۴۳۳٬۱۰۵ نفر جمعیت دارد.

 نیشابور شناسی – تاریخ باستان

سرآغاز و پیدایش نیشابور، همچون بسیاری از شهرهای تاریخی و دیرپای جهان، در هاله‌ای از اسطوره و افسانه در پیچیده‌ و در نگاهی کلی به منابع، سیمای نیشابور به عنوان یک بوم و شهر اساطیری و در اندازهٔ یکی از مراکز مهم این دوران توصیف می‌شود
پیشدادی‌ها نخستین فرمانروایان ایران‌زمین، در دوران اساطیری؛ هوشنگ، تهمورث، جم، فریدون و منوچهر سرشناس‌ترین آنهایند که قهرمانانی همچون آرش، گرشاسب و رستم؛ و دشمنانی همچون افراسیاب و ضحاک دارند.
بر پایه نوشتار تاریخ الحاکم، در این دروان؛ شخصیت‌هایی همچون ذوالایکه، افراسیاب ساحر و ایرج پسر فریدونبر دژ-قلعه نیشابور دست یافته، آن را بازسازی نموده و بر گستره و آبادانی آن افزوده‌اند؛ اما در دوران منوچهر بود که بر پیرامون کهندژ، خندقی حفر نمودند و آتشکده‌ای برپای داشتند؛ چنان‌که پس از آن، گروش مردمان و آبادانی آن، روزافزون گردید.
رَئِوَنْت کهن‌ترین نام جغرافیایی در اطلاق به ناحیهٔ نیشابور که در اَوِستا -کهن‌تری نبشتار ایرانی- از آن، یاد شده؛ نام کوهی است که آتشکده نامدار آذر بُرزین‌مِهر بر آن، جای داشته؛ مری بویس بر این باور است که آذران بُرزین‌مِهر، فرنبغ و گشنسپ، اگر نه پیش‌تر و در دوران هخامنشی، دست‌کم بایستی در اوایل دوران پارتیان نشانده شده باشند.
همچنین ریچارد فرای نام ابرشهر (نام پیشین نیشابور) را ریشه‌گرفته از نامی کهن، به مفهوم شهر بالای هخامنشیان یا شهربانی بالای سلوکیان دانسته‌است.

 نیشابور شناسی – پیشینه مذهبی

بیشتر تاریخ‌نویسان، فتح اسلامی نیشابور را در ۶۴۳ به هنگام خلافت عمر بن خطاب ثبت کرده‌اند. برخی نیز این رویداد را در ۶۵۰م را به هنگام خلافت عثمان بن عفان نوشته‌اند، بودن شماری از صحابهٔ پیامبر اسلام در سپاه خلافت راشدین، یکی از دلایل فتح بی‌جنگ این شهر ذکر شده‌است. حاکم نیشابوری نوشته که در۶۴۳م با صلح‌نامهٔ کنارنگ و عبدالله عامر فتح اسلامی به آن درآمد.
به‌هنگام امارت زیاد بن ابی‌سفیان، خراسان چهاربخش (رَبع) شد و نیشابور مرکز یکی از چهاربخش‌های خراسان برگزیده شد

 نیشابور شناسی – تاریخ معاصر

در دهه‌های پایانی سده نوزدهم م، شهر نیشابور به‌شکل مربع-مستطیل بود که پیرامون آن به ۳۳۰۰ گز (۳۴۳۲ متر) می‌رسید. دو راه یکی شرق-به-غرب و دیگری جنوب-به-شمال داشته که این دو در میانهٔ شهر چهارسوقی (چهارراه) می‌ساخته‌اند و که بازار نیشابور را چهار بخش می‌کرده‌است. این چهار بازار از هر سو به دروازه‌ای می‌رسیده. دروازهٔ جنوبی «عراق»، شرقی «مشهد»، جنوب‌شرقی «ارگ» و غربی «پاچنار» نام داشته‌است. حدود ده هزار نفر ساکنان شهر در چهارکوی «استخر»، «بالاگودال»، «سرسنگ» و «سعدشاه» زندگی می‌کردند و بیشتر اهالی، کشاورز و معدنچی (فیروزه و نمک) بوده‌اند.
 

 نیشابور شناسی – مشاهیر

 

آنتونی روانی
ابوالقاسم سخدری
میرزا محمد اخباری
محمدقاسم اخویان
ابواسحاق اسفراینی
حجت اشرف‌زاده
اصغر افتخاری
علی‌رضا بدیع
ابواسحاق جاجرمی
حبیب‌الله مهمان‌نواز
محمد حصاری
حمیدرضا ترقی
علی‌احمد خورشید
سعید خانی
خیام
ابوالحسن داوودی
حسن رمضانی
محمدرضا سرهنگی
یونس شاکری
حسن شمشیری
یعقوبعلی شورورزی
اسماعیل شوشتری
شهاب طلوعی
عبدالحسین برونسی
عبدالحسین ثمری میبدی
ابوطاهر عقیقی
علی‌اصغر سیدآبادی
حسین فاضلی
فتال نیشابوری
رشید کاکاوند
آرش کامور
حمید گرمابی
ابوسعد مؤذن
محمد محروق
محمدبن یوسف ایلاقی
محمدحسن تولایی
محمدرضا دولت‌آبادی
محمدمهدی مروج الشریعه
مردم نیشابور
جلال مقدم
منجمه نیشابوری
فرهاد نجفی
حسین وحید خراسانی
 

 
 
منبع: ویکی پدیا

درباره ی مدیر

مطلب پیشنهادی

بندر گناوه شناسی – همه چیز درباره بندر گناوه

   شناسی – جمعیت    شناسی – تاریخ باستان    شناسی – پیشینه مذهبی   …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *