خانه / ایرانشناسی / شهریار شناسی | همه چیز درباره شهریار

شهریار شناسی | همه چیز درباره شهریار

اطلاعات جامع در مورد شهر شهریار

این شهرستان به نگین سرسبز غرب تهران نیز مشهور می‌باشد و در این شهرستان انواع میوه‌ها کشت می‌شود، از جمله میوه‌های کشت شده در این شهرستان هلو – زرد آلو – آلبالو – گوجه سبز و … می‌باشد .

 شهریار شناسی – جمعیت

شهرستان شهریار، شهرستانی است در غرب استان تهران است. مرکز آن شهر شهریار است که قبلاً علیشاه عوض گفته می‌شد. این شهرستان با جمعیتی بالغ بر ۷۴۴٬۲۱۰ نفر دوازدهمین شهرستان پرجمعیت ایران محسوب می‌شود.

 شهریار شناسی – تاریخ باستان

شهریار بخشی از شهر تهران که ۱۷۰۰۰ تن سکنه دارد و مرکز آن کرشته و دیه‌های آن «علیشاه عوض» و «رباطکریم» است.  در کتاب‌های جغرافیایی قدیم این نام را به یکی از ولایات مشهور نزدیک ری داده‌اند، و حمدالله مستوفی از قلعه‌ای به همین نام که در شمال شهر بوده‌است یاد می‌کند و بعداً شرف الدین علی یزدی در شرح جنگ‌های تیمور اسم شهریار را به ری داده‌است.

 شهریار شناسی – پیشینه مذهبی

شهرداری شهریار در سال ۱۳۳۱ تأسیس گردید که در بدو تأسیس جمعیت شهر قریب ۵۰۰۰ نفر بوده و پرسنل آن با خدمت به شهروندان را عهده‌دار بودند. از سال تأسیس تاکنون جمعاً ۲۹ نفر در سمت شهردار شهریار بوده‌اند. ۱۳ نفر قبل از انقلاب اسلامی و ۱۶ نفر در دوران انقلاب اسلامی. طولانی‌ترین دوران خدمت را «احمد وزیری» ۵ سال و کوتاهترین دوره تصدی را «داود موثقی» با ۷۳ روز انجام وظیفه نموده است.

 شهریار شناسی – تاریخ معاصر

هم اکنون در این شهرستان ۱۴ تشکل مردم نهاد دارای مجوز وجود دارد. از این چهارده تشکل یازده مورد آن در زمینه امور خیریه فعالیت و تنها سه مورد از آن‌ها فعالیت اجتماعی دارند. از بین سه تشکل با موضوع فعالیت اجتماعی غیر خیریه نیز تنها یک تشکل با عنوان انجمن حمایت از حقوق شهروندان دیده‌بان شهریار نگار به صورت پویا و فعال مشغول فعالیت است به نحوی که فعالیت گسترده این تشکل مردم نهاد موجب گردیده شهریار به عنوان شهر تشکلهای مدنی در غرب استان تهران شناخته شود. مدیر این تشکل مردم نهاد توانسته جوانان توانمند و فرهیخته این شهرستان را گرد هم آورده و تحولی شگرف ایجاد نماید.

 شهریار شناسی – مشاهیر

 
امیر علی‌اکبری
مهدی بلیغ
عبدالعظیم رضایی
محمد شاهمیری
سینا شعبانخانی
آرش صادقیانی
رضا علیاری
ابوالفضل کلهر
علی محمدی
مهدی مهدوی
محمد نوری‌زاد
 
 

 
 
منبع: ویکی پدیا

درباره ی مدیر

مطلب پیشنهادی

بندر گناوه شناسی – همه چیز درباره بندر گناوه

   شناسی – جمعیت    شناسی – تاریخ باستان    شناسی – پیشینه مذهبی   …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *